Novinky

| 25.09.2018 | EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ - v kalendáři s datem 26.9.

  Letos jsme si na naší škole připomínali Evropský Den jazyků v celém posledním zářijovém týdnu. Naši dobrovolníci EDS – Quentin Breant z Francie a Helena Parra ze Španělska - si pro starší žáky připravili prezentaci o své zemi v anglickém jazyce. Mladším dětem se přišli představit přímo do hodin angličtiny. 

 O Francii jsme si mysleli, že už toho víme poměrně dost, ale znovu jsme byli překvapeni dalšími zajímavostmi. Quentin pochází z Normandie, žije asi 30 km od Rouen, což je hlavní město Normandie, i když vůbec není v tomto kraji městem největším. Helena je přímo z Madridu. Video nám ukázalo všechny speciality typické pro Francii – boeuf bourguignon, cassoulet, crepes … Teď už také víme, že pravá španělská paella je jedině ta s králičím masem. Z našich pokrmů typických pro českou kuchyni u letošních dobrovolníků zatím vítězí sladké knedlíky. Řeč byla i tentokrát o slavných sportovcích, Atléticu Madrid, Realu Madrid, hercích (padala taková jména jako Antonio Banderas, Penelope Cruz) a známých malířích (Picasso, Vélasquez, Dalí, Goya). Mnohé z nás určitě překvapilo, že ve Španělsku mají krále i prezidenta a jsou tedy jako stát parlamentní monarchií. Další zajímavou informací je, že ve Španělsku všichni středoškoláci musí povinně přečíst klasické dílo Don Quijote de la Mancha. Viděli jsme karikaturu, která znázorňuje, jak svět vidí Francouze – jako námořníka v baretu a s knírkem, který popíjí červené víno a v ruce drží svou oblíbenou bagetu. Španělé milují večírky a tudíž i všechny svátky. Velikonoce jsou pro ně více spojené s křesťanstvím.
Součástí obou prezentací bylo také téma výuky jazyků ve Francii a ve Španělsku. Quentin lituje toho, že se ve Francii se studiem angličtiny začíná až ve věku devíti let, což mu připadá opravdu pozdě. Francouzi, jak jsme mohli vidět ve videu, mají tak velký problém se studiem správné výslovnosti angličtiny, že jsou noční můrou všech vyučujících. Dalším záporem výuky jazyků ve Francii je, že se tolik nedbá na mluvený projev. Helena zmínila, že ve Španělsku je dnes už hodně lektorů z Anglie, USA a Irska a doporučila dětem hlavně cestovat. Sama měla s angličtinou na vysoké škole velký problém, dokonce propadla u zkoušky, a tak strávila nějakou dobu v USA a Irsku a moc jí to pomohlo. Oba dobrovolníci upozorňovali na svůj akcent a oceňovali, že my Češi máme velmi dobrou úroveň výslovnosti. Ale ze všeho nejdůležitější samozřejmě je, že si nakonec v té angličtině všichni rozumíme.
Stejně jako každý rok, museli jsme si i letos v září zopakovat tvoření otázek, jednu z nejnáročnějších věcí v anglickém jazyce. Tentokrát si žáci připravili otázky pro Helenu a Quentina, otázky lehké, zajímavé, ale i těžké, ba přímo záludné. A tak jsme zjistili, že Quentin hraje deset let basket a zúčastnil se i národní soutěže za svůj kraj Normandie. Jsem moc ráda, že zazněly nejen dotazy předem připravené, ale i otázky, které spontánně navázaly na informace přímo od dobrovolníků, např. kde přesně ve Státech Helena byla.
Děkuji Quentinovi a Heleně za pečlivou přípravu prezentací v angličtině i pár českých slov – není vždy úplně jednoduché vybrat to nejzajímavější, předstoupit před žáky a použít tak těžký jazyk, jako je čeština, který se učí teprve pár týdnů. Děkuji za pomoc p. učitelce Bařinové, která nás vyfotila a připravila s dobrovolníky program pro mladší žáky. Starší žáky chválím za jejich dotazy, všechny pak za příjemné pracovní prostředí a přátelskou atmosféru při prezentacích. 


    Mgr. Helena Peřinová 

« zpět na přehled novinek

 

Jamnická 270
738 01 Staré Město


Datová schránka: j8dtdm5
Telefon: +420 558 441 511
ZŠ: reditelstvi@skolastaremesto.cz
MŠ: skolka@skolastaremesto.cz
ŠJ: jidelna@skolastaremesto.cz


Najdete nás zde:


Prohlídka školy


Přihlášení na iŠkolu
Mensa ČR
Cambridge center
ProŠkoly.cz - Testy, dotazníky, procvičování