Novinky

| 22.12.2017 | PŘIJDE JEŽÍŠEK! aneb Dopisy pro Ježíška

 Magická věta, kterou slyšel každý z nás. Věta, která znamená, že se blíží Vánoce. Což pro maminky znamená maraton s úklidem a pečením, pro tatínky veledůležitou povinnost pořídit kapra a stromeček a pro děti… pro děti to znamená napsat dopis Ježíškovi. Vypsat v něm všechna svá přání.

 Řekněme si to na rovinu – hlavně je třeba Ježíškovi přesně sdělit, jaký dárek je ten naprosto pravý a jedinečný a kterým nás nejvíce potěší. A tak se dětské dopisy psané sotva naučeným písmem (a pro jistotu doprovázené kresbou) hemží především hračkami – od autíček všech druhů a typů, přes různé oblečení, knihy, komunikační prostředky (mobily, tablety, počítače i s příslušenstvím), vybavením pokojíků, až k přáním poněkud …. No řekněme netypickým – počínaje přáním teplých papučí a ponožek, něčeho živého (…třeba jednorožce, hada nebo elektrické kočky…), propisku (…protože propisek je vždycky málo…), činky, hudební nástroje…. Tady je třeba říct, že spousta dětí myslela nejen na sebe, ale přála si i dárky pro ostatní, pro kamarády, příbuzné, sousedy… protože jak jinak si vysvětlit přání bicí soupravy a bong, než že někdo opravdu, ale opravdu chce potěšit sousedy v celém širém okolí?
Faktem je, že i samotného Ježíška si děti představují různě – někdo jako stavaře (…nutně potřebujeme zvětšit jídelnu…), někdo jako instalatéra (…nové radiátory, protože ve třídě mámě horko…), někdo jako majitele cestovní kanceláře (…strávit Vánoce ve Vesmíru se zastávkou na Měsíci, cílem na Jupiteru a po cestě zpět navštívit rodinu na Marsu… – což mimochodem znamená, že ve škole máme Marťany?!), někdo jako vychovatele (…aby se kluci neprali, nežduchali nás a nebrali nám míč…), někdo jako realitního makléře (…žít na zámku, u moře…), někdo jako postavu ze snů (… dneska v noci se mi o tobě zdálo…) a někdo jako ekologického aktivistu, který zařídí (…abychom se třídou sbírali odpadky na den Země…)
Mimochodem i samotná Země se stala středem mnoha přání (…aby lidé neničili svou planetu, aby se ohrožené druhy zvířat vrátily zpět do přírody v hojném počtu, aby děti v Africe netrpěly hladem, aby byl mír, aby si lidé neubližovali, nehádali se a neponižovali, nezabíjeli…).
A tím jsme se dostali k přáním, které nás nutí k zamyšlení, k přáním, která nejsou hmotná a vlastně jsou mnohem důležitější (… být se svou rodinou, štěstí pro všechny lidi na světě, aby celá rodina a všichni přátelé byli zdraví, dobrou budoucnost, dostat se na střední školu, lásku, nebýt nemocný, zdraví pro kamaráda, který je vážně nemocný, aby už mamka nebyla vážně nemocná, abychom se už nehádali, aby se mi splnily moje sny, klid, pohodu, aby rodiče zůstali spolu…)
Některé děti také příznaly že si uvědomují, že to s jejich „hodností“ a dobrým chováním stejně jako s pílí a učením nebylo úplně ideální. Důležité ovšem je, že spousta dětí napsala, že žádné speciální přání nemají, že si vlastně nepřejí NIC. Protože tohle je asi důkazem, že jsou naše děti šťastné, spokojené a vše co potřebují – štěstí, lásku, domov, přátele – mají.
Proto se našli i ti, které místo svého přání napsali Ježíškovi, že ho mají rádi a popřáli mu k jeho narozeninám.
A na závěr myšlenky z nejkrásnějších dopisů:
„… aby byli všichni zdraví a šťastní, aby nikdo nezlobil, aby všichni měli dost lásky ke svým domácím mazlíčkům, aby se všichni chovali hezky k druhým…“ (2.tř.)
„…Nevím, co bych teď vlastně chtěla, nic nepotřebuju, mám všechno, co potřebuju – hodnou rodinu, dobré přátele, přítele – ale možná je tu jedna malá věc, kterou si přeju, ale vím, že mi to nemůžeš splnit – vždy jsem chtěla být kurážná, ale jsem opravdu nesmělá a to mě rozčiluje, ničí mi to život …. A pak si taky přeju, aby moje rodina a můj přítel byli šťastní a zdraví, to je vše, doufám, že se to splní.“ (8.tř.)
„ ….věřím si a připravuju se na přijímačky, ale kdybys měl čas a sílu, byl bych šťastný, kdybys mi pomohl se soustředěním a poslal mi trochu štěstí při zkouškách … A kdybys mi chtěl pomoci trochu víc, můžeš mi pomoci taky s mojí nervozitou … Díky moc za Tvůj čas.“ (9.tř.)
Rozlučme se přáním krásných Vánoc a přesnou citací CELÉHO dopisu žáka 2.třídy:

„Milý Ježíšku, děkujeme za všechny dárky, čau“

V letošním roce se ve schránce na DOPISY PRO JEŽÍŠKA sešlo 73 dopisů psaných česky Ježíškovi a 88 psaných v cizím jazyce – 35 německy, 42 anglicky (Santovi) a 11 francouzsky (papa Noelovi) - napsali žáci od 1. do 9.třídy.

Mgr.Barbora Mazurová

« zpět na přehled novinek

 

Jamnická 270
738 01 Staré Město


Datová schránka: j8dtdm5
Telefon: +420 558 441 511
ZŠ: reditelstvi@skolastaremesto.cz
MŠ: skolka@skolastaremesto.cz
ŠJ: jidelna@skolastaremesto.cz


Najdete nás zde:


Prohlídka školy


Přihlášení na iŠkolu
Mensa ČR
Cambridge center
ProŠkoly.cz - Testy, dotazníky, procvičování